Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

Aktualności
podatek-cukrowy-jak-przygotowac-system

Podatek cukrowy – jak dostosować system?

Od 1 stycznia 2021r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę od środków spożywczych, tzw. podatek cukrowy. Jak dostosować system do aktualnych przepisów?

Przepisy prawne

Od 1 stycznia 2021r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę od środków spożywczych, tzw. podatek cukrowy.

Zasady naliczania i pobierania opłaty od napojów z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących oraz kofeiny lub tauryny w produkcie gotowym do spożycia, określa ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Wartość stała podatku cukrowego wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru albo substancji słodzącej.

Wartość zmienna obejmuje dwa warianty:

  1. dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gr /100 ml w przeliczeniu na litr napoju,
  2. dodatkowe 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej, takiej jak kofeina czy tauryna.

Kogo dotyczy ustawa i jaki jest termin jej wysyłki?

Obowiązek zapłaty podatku cukrowego ciąży na osobie fizycznej, osobie prawnej oraz jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która wprowadza napoje na rynek krajowy, czyli są to między innymi producenci napojów, czy też hurtownie.
Deklarację oraz opłatę należy przesłać do Urzędu Skarbowego do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.

Jak przygotować system?

Najlepszym rozwiązaniem jest maksymalne zautomatyzowanie całego procesu wyliczania podatku cukrowego. Na podstawie potrzeb naszych klientów, stworzyliśmy deklarację CUK-1. Jest to swego rodzaju „wtyczka” do systemu Microsoft Dynamics 365/AX, która łatwo i skutecznie pozwala dostosować system do wymagań prawnych. Umożliwia ona automatyczne obliczanie tzw. opłaty cukrowej, utworzenie deklaracji, zgodnie z przepisami prawa oraz wygenerowanie pliku XML.
Deklaracja CUK-1 stworzona przez ekspertów Arcus SI, daje możliwość prezentacji towarów podlegających opłacie cukrowej z oznaczeniem składu danego towaru. Widoczne jest także wyliczenie opłaty dla poszczególnych transakcji towarów. Proces tworzenia deklaracji jest bardzo prosty – dane prezentowane są bardzo przejrzyście, co maksymalizuje transparentność danych i ułatwia korzystanie z systemu. Dostępna jest także pełna historia deklaracji w systemie ERP, co daje możliwość generowania deklaracji na podstawie danych z systemu za wskazany okres.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poznać więcej informacji na temat proponowanego przez Arcus SI rozwiązania – napisz do nas! info@arcussi.pl